Via ferraty jsou ideální vstupenkou pro začátečníky do světa vertikálního pohybu pro všechny, kteří mají rádi hory, dobrodružství, zážitky a výhledy, ale zároveň si chtějí udržet rozumnou míru bezpečí. Jsou méně technicky náročné než klasické skalní lezení, ale neznamená to, že je zvládne úplně každý bez přípravy. Naopak – ferraty mají svá specifika, rizika a vyžadují určité dovednosti. Právě proto je důležité se na ně nejen dobře fyzicky připravit, ale také psychicky. A úplně ideální je začít s pomocí zkušených průvodců, kteří vás naučí všechny důležité zásady. První zážitek na ferratách by měl být bezpečný, inspirativní a motivující. Instruktoři z KROKUDY jsou specialisti na správnou metodiku a dodržování předepsaných postupů, rádi povedou vaše první kroky do světa ferrat.

Co jsou ferraty a jak fungují

Ferrata je zajištěná cesta v horském terénu, která je vybavená ocelovým lanem, kramlemi, žebříky nebo stupy. Během výstupu se jistíte pomocí ferratového setu – tlumiče pádu a dvou karabin, které přepínáte po ocelovém laně. Základem je sedací úvazek, prsní úvazek, tlumič pádů, helma a pevná obuv. I lehká ferrata může být riziková, pokud nejste připraveni – zvláště bez zkušeností nebo správného zacházení s vybavením.

Jak vybrat správnou ferratu podle obtížnosti

Ferraty se značí podle obtížnosti od A (velmi lehká) po F (extrémní). Pro začátečníky jsou ideální trasy typu A nebo A/B – méně exponované, s větším množstvím opěr a menším převýšením. Mezi vhodné ferraty pro první zkušenosti patří například Nonnesteig v Jonsdorfu nebo určité trasy na Pastýřské stěně v Děčíně. Před výstupem doporučujeme prostudovat tzv. topo – mapku nebo schéma ferraty s vyznačením klíčových míst. Najdete je např. na webech viaferrata.cz nebo alpskyvudce.cz. Tyto lokality a trasy pro začátečníky vám umožní začít bezpečně a s jistotou. V obou těchto lokalitách naleznete i naše kurzy. podívejte se na aktuální termíny v Děčíně nebo Jonsdorfu (Lužické hory)

Fyzická příprava na ferraty

Lezení po ferratách zatěžuje hlavně horní polovinu těla, ale i nohy a střed těla. Doporučuje se začít s tréninkem s vlastní vahou – kliky, shyby, dřepy, výstupy do schodů. Přidejte cviky na flexibilitu a stabilitu (např. plank, protahování) a budujte i celkovou kondici turistickými výšlapy, během nebo jízdou na kole. Pravidelný trénink zlepší vaši sílu, vytrvalost i flexibilitu to vše jsou klíčové schopnosti pro bezpečný pohyb na ferratě.

Psychická příprava a zvládání výšek

Mít respekt z výšek je normální. Důležité je naučit se s tím pracovat – pomocí dechu, soustředění a postupného zvykání si na výšku. Zkuste nejprve kratší trasy s menší expozicí. Průvodce vás provede tímto procesem bezpečně a s klidem, vysvětlí vám, jak se na ferratě soustředit, jak reagovat na stres a jak zvládat psychické napětí. Strach z výšek i nervozitu lze postupně překonat tréninkem a dobrým vedením.

Základní pravidla bezpečnosti na ferratách

Bezpečnost je základ. A to nejen pro začátečníky! Vždy musíte být “připojeni” – minimálně jednou karabinou. Nikdy nepřepínejte obě naráz. Mezi vámi a ostatními lezci dodržujte rozestup alespoň jednoho kotevního bodu (neplatí vždy). Ať už je ferrata jakkoliv jednoduchá, přilba je nutností. Chrání nejen před pády kamení, ale i vlastním zaváháním. Používejte pouze certifikované vybavení a nikdy nelezte za deště nebo bouřky.

Velmi doporučujeme používat také prsní úvazek – a to pro každého, nejen pro děti nebo lehčí osoby. V kombinaci se sedacím úvazkem stabilizuje tělo při pádu a snižuje riziko přetočení hlavou dolů. Obě části musí být propojeny spojovací smyčkou. V těžších pasážích, zejména s dětmi, je vhodné použít doplňkové jištění lanem. Celá problematika lezení ferrat je velmi obsáhlá a obsahuje i témata, která se do článku nevešla jako je například sebezáchrana a nouzové postupy. To vše vás rádi naučíme na našich kurzech.

Bezpečné lezení přeje

Jindra Sýkora a tým KROKUDY

Předchozí článek
Ferraty pro začátečníky: Jak se připravit fyzicky i psychicky
Následující článek
Jóga & Trek – Jóga a trekování po hřebenech Alp